Rady na temat idealnego doboru oświetlenia do akwarium

Właściwie dopasowane oświetlenie w domowym akwarium jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji roślin akwariowych, oraz ryb i pozostałych stworzeń. Nieprawidłowo dobrane oświetlenie może powodować obumieranie roślin akwariowych, zdychanie ryb czy nadmierny rozwój glonów. By temu zapobiec, istotna jest temperatura światła oraz energia cieplna, która jest wydzielana przez źródło. Do domowego akwarium zupełnie niepotrzebne mogą się okazać niektóre urządzenia oświetleniowe – jak lampy na rtęć i metalohalogenowe.

akwarium, akwarystyka
Są one bowiem przeznaczone do oświetlania wielkich akwariach. Zastosowane w małych akwariach mogą emitować zbyt dużo ciepła, które może być szkodliwe dla części odmian ryb.

Naturalne światło nie wystarczy
światło (więcej na stronie) dzienne nie jest odpowiednie do zastosowań akwarystycznych. Częste zmiany temperatury światła i poziomu oświetlenia wywołują niekiedy niekorzystne zmiany temperatury w zbiorniku. Z tego powodu też trzeba stosować syntetyczne źródła światła, także za dnia.

Poznaj ponadto inne wiadomości odnośnie takiej problematyki. Kliknij tutaj oraz przeczytaj więcej w treści (https://www.clarias.pl/obroze-c-785_855_990.html) tej sprawy. To także niezwykle Cię zaintryguje.

W sklepach zoologicznych i akwarystycznych znajduje się szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do oświetlania różnorodnych zbiorników wodnych. Do zbiorników domowych najlepsze są dwa rodzaje urządzeń: świetlówki i lampy diodowe. Świetlówki wyróżnia długa żywotność, oraz niezbyt wysoka cena. Lampy diodowe są z kolei drogie, lecz o wiele trwalsze od świetlówek i najmniej kosztowne w używaniu.


Rada profesjonalisty najcenniejsza
Przy okazji kupna akwarium, dobrze jest zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej odkryjesz tutaj: porady dotyczące oświetlenia akwarium). Dopasowanie idealnej ilości źródeł światła oraz ich montaż może się okazać zbyt skomplikowany dla amatora w dziedzinie akwarystyki. Niekiedy konieczny będzie montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby dostarczyć właściwą ilość światła w zależności od pory dnia. Niektóre akwaria od razu zaopatrzone są w oświetlenie, filtry oraz napowietrzacze. Takie rozwiązania jednak okazują się niekiedy o wiele droższe, nie w każdym przypadku są również estetycznie wykonane. Jeśli sprzedawca nie może udzielić wymaganych informacji, dobrze jest poszukać pomocy na specjalistycznym forum internetowym dla hobbystów.
2018/12/06, 07:16:02