Hodowla kociaków w mieszkaniu

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Odznaczają się dużą dozą niezależności, czym różnią się od psów. Inną różnicą może być fakt, że koty nie potrzebują wyprowadzania na spacer przez ludzi. Z tej przyczyny często przygarniane są przez osoby, które mają niewiele czasu z uwagi na wykonywany zawód i pozostałe obowiązki. W przypadku gdy mieszka się w raczej spokojnej okolicy, możliwe jest wypuszczanie zwierzęcia na zewnątrz.


Nierzadko jednak dzieje się tak, że kot mieszka w domu w śródmieściu; wówczas przebywa jedynie w środku. W takiej sytuacji dobrze jest gdy kot chociaż ma możliwość wyjścia na balkon. Hodowla kotów jest zadaniem stosunkowo łatwym. Wszystko zależy od ilości hodowanych zwierząt, ich odmiany i tego, czy jest to hodowla profesjonalna.

Dachowce i koty z rodowodem
kot

Najczęściej spotykanymi przyjaciółmi ludzi są koty nierasowe, popularnie zwane dachowcami. Najliczniej występują w okolicach wsi, gdzie często mieszkańcy zajmują się ich dokarmianiem. W większych ośrodkach z kolei ludzie nierzadko przygarniają zwierzęta „z ulicy” lub od znajomych. Korzystnym pomysłem jest także przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska, gdzie często są trudne warunki. Wybawienie kota od ciężkiego życia w schronisku może być przyczyną wielkiego zadowolenia. Poza tym wyprawka dla kota (zobacz ofertę na miseczki dla kota) dachowego zwykle nie jest bardzo kosztowna. Koty rasowe natomiast bywają bardzo kosztowne i nierzadko wymagają dodatkowej pielęgnacji jak to jest w przypadku długowłosych kotów perskich. Poza tym kotom|rasowym częściej zdarza się chorować na choroby o charakterze genetycznym, a średnia długość ich życia jest mniejsza niż w przypadku kotów nierasowych.

Źródła wiedzy o kotach
Istnieje wiele rozmaitych źródeł, z których można czerpać informacje na temat hodowli kotów. Godne zaufania są książki o charakterze poradnikowym wydane przez renomowane firmy wydawnicze. Można tam znaleźć wiadomości na temat pielęgnacji zwierzęcia, jego charakteru, jak również takich kwestii jak choroby i metody zachowania się w tego typu sytuacjach. Porady takie można znaleźć w dużej ilości w Internecie. Fachowo prowadzony blog o kotach może być równie miarodajnym źródłem wiedzy co poradnik w formie drukowanej. Działają również specjalne fora, na których właściciele zwierząt dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi.
Redaktor: A.Z.
2020/09/15, 12:19:10