Czy warto korzystać z oświetlenia led? Jakiego rodzaju daje nam zalety? Czemu jest lepsze od normalnego oświetlenia?

Diody led wymyślono jakiś czas temu i były wtedy żarzącymi się na czerwono albo zielono lampkami w urządzeniach RTV oraz AGD. Później stwierdzono, iż posiadają one spory potencjał, dlatego też jeśli zwiększy się ich moc, to istnieje szansa, że będą dawały więcej światła i co za tym idzie będą mogły zastąpić normalne żarówki, świetlówki halogenowe czy też lampy jarzeniowe. Dziś diody led są powszechnie znane i używane, sprzedaje się je w postaci pojedynczych świetlówek, świecących prętów albo taśm.

oświetlenie uliczne
Znajdują zastosowanie w domu, przemyśle, uzupełniają uliczne oświetlenie led. Zużywają mniej energii, więc nie widać, żeby w najbliższym czasie straciły na popularności. Diody led posiadają sporo plusów. Przede wszystkim nie przepalają się tak nagle, jak dzieje się to w przypadku normalnej żarówki. Po prostu, gdy niedługo się wyczerpią światło staje się coraz słabsze. Ich żywotność jest niesamowicie wysoka i wynosi nawet 50 do 100 tysięcy godzin. Warto przypomnieć, iż trwałość tradycyjnych żarówek najczęściej nie jest większa niż 1-2 tysiące godzin. Led-y są niesamowicie wytrzymałe, odporne są więc na wstrząsy i uderzenia. Bez wątpienia jest trudniej je uszkodzić aniżeli żarówki czy świetlówki halogenowe. Fakt, diody led nie dadzą, aż tak dużej jasności jak choćby najmocniejsze świetlówki pozostałych typów, producenci jednakże wytrwale starają się, żeby i to polepszyć. Wydajność led-ów już aktualnie jest wyższa niż słabszych tradycyjnych żarówek. Dla przykładu, diody posiadające moc 2W emitują strumień świetlny około 132 Im, czyli jest to 15 W normalnej żarówki.


Pozostałe artykuły

Źródła światła tradycyjne i nowoczesne

żyrandol oświetlający salon
Rodzaj oświetlenia jest niezwykle istotny w każdym pomieszczeniu. Nie do wszystkich czynności i zadań wystarcza bowiem światło naturalne. Najbardziej niekorzystna sytuacja pod tym względem jest w okresie zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok i trzeba wówczas stosować sztuczne oświetlenie. Jest w sumie dużo wnętrz, które w ogóle nie posiadają dostępu do naturalnego światła. Są to często pomieszczenia położone poniżej poziomu ziemi.

diody led
Tak więc już teraz led-ami o mocy 2 do 3,5 W można z powodzeniem zastąpić żarówki 15-25 W i to bez straty jakości dla światła.Diody led emitują światło w różnych kolorach, i to bez większej potrzeby zastosowania barwnych filtrów. Często w sprzedaży dostępne są te, które święcą wyraziście na czerwono, niebiesko czy żółto. Białe światło można mieć w wersji ciepłej lub zimnej, zaś diody, które emitują kolorowe światło posiadają symbol RGB LED. Warto korzystać z tego oświetlenia, a także z innych ulepszeń, jakie są do kupienia w okazyjnych cenach, przykładowo akumulator żelowy 12v 100ah.
2019/03/01, 02:04:02