Jak powinno się czyścić szybę kominkową? Jakie mamy na to sposoby? Czy powinno się czyścić tego typu szybę popiołem?

Zabrudzona szyba kominkowa wygląda bardzo kiepsko, przede wszystkim przysłania to, co ważne, to znaczy ogień. Jak więc powinniśmy dbać o szybkę kominkową, by zawsze prezentowała się ona ładnie?


W żadnym z katalogów żadnego producenta na pewno nie ujrzymy zdjęcia z brudną szybą. Niestety, nawet kominki z kurtyną powietrzną lub z pirolizą nie będą chronić szyb przed brudzeniem, jak będziemy w kominku palić po swojemu, a nie tak, jak każe wytwórca. W pierwszym z wymienionych przypadków (czyli kurtyna (kliknij, zobacz, sprawdź) powietrza) zwiększa się ilość drewna potrzebna do nagrzania domu lub pomieszczenia, w kolejnym zaś trzeba utrzymywać bardzo wysoką temperaturę, około 300 stopni Celsjusza.
kominek


W pierwszym, jak i drugim przypadku trzeba używać bardzo wysokiej jakości suchego drewna, co ma wpływ na koszt ogrzewania. Szyba (https://www.effectglass.eu/) do kominka jest często podatna na zabrudzenia sadzą. Jeżeli jest to delikatne zabrudzenie to do jej pozbycia się wystarczy zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Małą ilość płynu nanosimy na mokrą oraz miękką ściereczkę i następnie przecieramy szybę. Na koniec warto ją wypolerować jakimiś gazetami (ale nie kolorowymi magazynami). Jak zaś szyby do kominków posiadają większe zabrudzenia? Niestety nie jest to nic dobrego, więc gdy szyba jest mocniej zabrudzona, to musimy kupić specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Świetne będą też specyfiki do czyszczenia kuchenek albo grillów. Więcej na stronie


Małą ilość preparatu nanieść należy na szybę, by następnie ją delikatnie zebrać. Najlepsza jest do tego miękka i ledwie wilgotna szmatka lub gazeta. I tak do skutku. Może się zdarzyć, że na powierzchni szyby są uporczywe zabrudzenia, najlepiej więc je usunąć skrobakiem. Są tacy, którzy próbują oczyścić szybę popiołem, ale czy ma to sens? Jak się okazuje i owszem, lecz pod warunkiem, że mamy pewność, iż w popiele nie znajduje się nawet drobinka, która może porysować, a tym samym uszkodzić szybę. Tak więc to faktycznie może okazać się dobry pomysł, ale pamiętajmy, by zawsze zachować rozsądek. W jakim miejscu kupować preparaty do czyszczenia szyb kominkowych? Najlepiej w specjalistycznych sklepach, gdzie kupimy też inny asortyment do kominka, przykładowo podstawa pod kominek, jednakże można też sprawdzić w marketach budowlanych.
2019/06/12, 14:15:03