Na co zwracać uwagę kupując drewno do kominka? Co będzie najbardziej istotne w tej kwestii?

Drewno do kominka jako opał powinno mieć określone cechy. Co ważne powinno być gęste, twarde oraz suche. Do kominka najodpowiedniejsze będą na pewno kawałki drewna o długości dwadzieścia-trzydzieści centymetrów, dobrze jest je przeciąć na pół albo nawet drobniej. Wybierając drewno do palenia w kominku, musimy brać pod uwagę parę istotnych parametrów. Zwracajmy więc uwagę na jego gęstość, na stopień twardości jak i łupliwość, oprócz tego ważne będą jeszcze zawartość kory i stopień suchości.

kominek
To takie czynniki w dużej mierze decydują o tym jak duży jest płomień, o ilości uzyskanego ciepła i stopniu zadymienia, jaki jest nieodzowną częścią spalania. Im bardziej suche drewno kominkowe, tym jest twardsze, przez co może oddawać więcej ciepła, ponieważ jest bardziej kaloryczne. Suche drewno pali się mniejszym płomieniem aniżeli bardziej wilgotne, ale za to spalanie suchego zajmuje więcej czasu - producent drewna kominkowego z Piaseczna. Tak wiec, mimo tego że więcej kosztuje, to jest bardziej opłacalne na dłuższą metę. Drewno (szczegóły pod linkiem - klej do drewna) nie może mieć nazbyt dużo kory, bo sporo to obniża jego wartość opałową. Twardsze (okazyjne podłoga dębowa wrocław: http://glazurex.com.pl/) jednak trudno porąbać na mniejsze kawałki.

Pozostałe artykuły

Szkło w aranżacji pomieszczeń - różne zastosowanie

szkło
Delikatne i kruche, to jeden z mitów na temat szkła, jaki warto obalać, ażeby odważnie używać go do przeznaczeń takich jak ściany, balustrady, obudowa wanny albo blaty kuchenne. Szkło coraz to częściej substytuuje tradycyjne materiały wykończeniowe w dzisiejszych kuchniach, umywalniach i innych wnętrzach. Prezentujemy nieco przykładów tychże rozwiązań. Przykładem może być przezroczysta szyba stosowana jako część konstrukcji - podest przy klatce schodowej. Szyby zlepia się żywicami, natomiast ostatnia warstwa powinna posiadać antypoślizgową powierzchnię.


Żeby rozłupać pień na mniejsze kawałki najlepiej używać dobrze naostrzonej siekiery z ostrzem w kształcie klina. Ponadto mniej wysiłku włożymy w rąbanie, jeżeli użyjemy siekiery lekkiej z długim trzonkiem, aniżeli ciężkiej z krótkim uchwytem. Kaloryczność drewna opałowego, to znaczy jego wydajność zależy od gęstości po wysuszeniu. Paleniu dosyć twardego drewna towarzyszy dość mały płomień, ale za to daje on całkiem sporą ilość ciepła. W ten sposób pali się wolniej, więc wymaga rzadszego dokładania. W efekcie, chociaż więcej kosztuje, może okazać się ekonomiczniejsze, z pewnością zajmie mniej miejsca, niż w przypadku drewna miękkiego.

Duży procentowy udział kory obniża wartość opałową drewna kominkowego. Kupując więc drewno o dużej zawartości kory, powinniśmy zamówić nieraz nawet trzykrotnie większą jego ilość, niż takiego, co posiada jej mniej (warto zobaczyć). Wartość opałowa drewna mokrego jest niezbyt duża, większa część energii cieplnej zużywana jest do odparowania wilgoci. Kiepsko wysuszone drewno do kominka będzie się dymić, dlatego też ciężej je będzie rozpalać. Gdzie najlepiej kupować takie drewno? Najlepiej w specjalistycznych punktach, jest ich całkiem sporo na terenie naszego kraju, tak jak przykładowo drewno do kominka Piaseczno.
2018/09/17, 16:28:01